Kurumsallaşma Nedir ?

26 Ağustos 2014 / Anasayfa / 4 Yorum /

Kurumsallaşma denince aklımıza ne geliyor ? Genelde ilk aklımıza gelenler bir firmanın veya herhangi bir kuruluşun vb. kurumu anlatan anımsatan ismini logosu ve logoda ki renklerin kurumlarda kullanılmasını hatırlarız.

Bir kurum açılırken kurumsal anlamında yapılan ilk adım isim bulmaktır. Kullanılacak isim kurumu iyi anlatması özellikle hangi sektörde olduğunu  anımsatmasında fayda var. Bulunacak ismin İş Sektöründe ve İnternet dünyasında aynı isim olmadığına dikkat etmek gerekir. Ayrıca yabancı dillerde ise başka anlam taşıyıp taşımadığını iyi incelenmeli ve sanal ağ dünyasında domain (web sitesi adı) daha önceden kullanılıp kullanılmadığını iyi araştırılmalıdır. Özellikle oluşturulacak ismin başka kurum ve markalara benzememesi gerekir. Çünkü aktif dönemlerde sizi farklı bir marka veya kurum değilde benzetme yapmış sahte isim gibi algılanmasına yol açar. Eğer kullanılmış bir ismi kurum adı yaparsanız kullanılan isim önceden yaptığı tüm iyi ve kötü icraatlarını üstünüze geçirmiş olursunuz. Aman dikkat bu nedenle bu tür durumlarda mutlaka ama mutlaka bir işin uzmanlarından destek almanızda fayda var.

yeni yazım da görüşmek üzere

Mustafa Asım Altay


Yönetici Hakkında

Mustafa Asım: Konya Sarayönü İlçesinin Kuyulusebil köyü nüfusa kayıtlı olup 1988'de Konya'da doğdu. 2005 yılında Konya Meram Endüstri Meslek Lisesi Matbaa bölümünden mezun oldu. Üniversite öğrenimini 2007 yılında Konya Selçuk Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Tasarım ve Basım Yayıncılık Bölümünde tamamladı. Stajerlik Dönemi *2004 yılında Selçuk Üniversitesi Basım Evi, *2005-2006 yılları arasında Yeni Meram Gazetesi / Bahçıvanlar, *2007 yılında ise Özdayı Reklam İş Hayatı 2007 yılında Özdayı Reklam Ajansı’nda işe başlayıp aynı yıl içinde Ekopi Fotokopi ve Basım Merkezinde devam etti. 2009 yılında Doğan Gökmen Reklam Ajansı”nda 4 yıl Grafiker olarak devam ederken ajansın kapanması sebebiyle işten ayrılarak 2013 yılında Markalize Reklam Ajansında Artdirektör (Ajans Grafik Sorumlusu) olarak işe başladı. 2013 yılının mayıs ayında ayrıldı. Mayıs 2013'ten beri Altay Grafik'te serbest (freelance) olarak devam etti. Mart 2017'de Altaygrafik; Medyaliva ve Tüccarnet ortak kuruluşu olan Wega Bilgi Teknolojileri Limited Grup Şirketine katılmıştır. Wega Bilgi Teknolojileri ile yollar ayrıldıktan sonra son olarak Mart 2018 tarihinde Konya'da As Grafik adında Aynı kurumsal logo ile Hazım Uluşahin'de resmi olarak bir ajans kurmuştur. Daha sonra Devlet Kitapları kurumu daveti üzerine ajans kapatılıp, 16 Temmuz 2018 Tarihinde MEB Devlet Kitapları Döner Sermaye Müdürlüğünde kadrolu olarak Grafik Tasarımcısı olarak göreve başladı. Ayrıca Altay Grafik olarak dışarıdan hizmete aktif olarak devam etmektedir. Tasarım Dünyası Çalıştığı yerlerde yaptığı işler gereği Matbaa Ofset, Fotokopi, Serigrafi makinelerinde çalışarak basım ve yayın hakkında büyük tecrübeler edinmiş şuan bu tecrübe ve bilgi deneyimi ile masa üstü yayıncılıkla birleştirmiştir. Grafik Tasarımcı olarak Adobe Photoshop, Adobe Illustrator, Adobe In Design, Corel Draw ve MX Freehand grafik programlarına profesyonel düzeyde hakim olduğu gibi Teknik çizim, Maskot çizimi, Ürün fotoğraflarının düzenlenmesi ve grafik alanında bire bir çizimler yapmaktadır.


4 Yorum

 1. Sannycor

  10 Aralık 2018
  / Cevapla

  Make a more new posts please :)
  ___
  Sanny

    

 2. maaltay

  15 Şubat 2015
  / Cevapla

  yeni yazım da görüşmek üzere

    

 3. PumaRachel

  24 Aralık 2014
  / Cevapla

  Yararlı bilgiler için teşekkürler . Imleri blogunuza eklemeniz gerekir